Edebiyat

Fransız ve Fil Dişi Sahilli yazar ve dramaturg Koffi Kwahulé, Akbank Jazz Festivali’nde!

28. Akbank Jazz Festivali: Koffi Kwahulé – Caz müziği, tiyatro için bir ilham kaynağı.


Caz müziği, Koffi Kwahulé’nin tiyatro yapıtlarına eşlik ederek zenginleştirirken aynı zamanda metinlerin ilerleyişine düzensiz bir ritim katar. Bazen nefes nefese olan, bazen duraksayan caz müziği Koffi Kwahulé’nin tiyatro oyunu yazarlığında bir kilit taşıdır.

Kwahulé’nin genellikle müzik notasıyla süslü yapıtları izleyicileri tuhaf ve gülünç bir dünyaya doğru yolculuğa çıkarır; cazı çağrıştıran bir sükûnet ise yazarın yapıtlarına o tanıdık müzikal tonu verir.

Bu söyleşi vesilesiyle, Koffi Kwahulé caz müziğinin yapıtları üzerindeki etkisine ve bu iki sanat disiplini arasındaki ilişkiye değinecek.

« Zenci bir yazarın yapıtı ele alınırken, eğer yazdıkları doğrudan siyahların sorunlarıyla ilgili değilse, onun zenci olup olmaması dikkate alınmaz. Oysa yazarın sanatsal, dramaturjik, estetik ve dilsel duruşu kendi kişisel hikayesiyle beslenmiştir. İşte bu açıdan benim yöntemim cazvaridir. Cevaplar veya değişmez sonuçlar sunmaz ama sorgulamaya yol açar.

Ben, dokunulabilir alanda üretmek istemiyorum çünkü daha önce kaybetme deneyimi yaşadım. Ben, sürekli değişken, sürekli doğaçtan olan tinsel bir yapı inşa etmek istiyorum. Bu yapı bir yere sürekli biçimde yerleşip orada kıpırdamadan duran bir anıt olmayacak. Ama aynı zamanda bu yapı hiç bir zaman da çökmeyecek. İşte bu hedef cazı her zaman içerisinde taşıyor : krallığımı kaybettim ama tüm yıkımlardan kurtulacak bir başkasını inşa ediyorum, tüm durağanlıkların dışında asılı duran bir krallık. Bu aralıksız sürüp giden bir konu olacak. Cazın işte bu düşü anlattığına inanıyorum. Bu sadece siyahlara ait bir düş değil, tüm insanlara ait bir düş.”

Bu insancıl düşün sahibi Koffi Kwahulé, yapıtları pek çok ödüle layık bulunan Fransız ve Fil Dişi Sahilli bir yazar ve dramaturg. Otuzun üzerinde yazdığı tiyatro oyunuyla Koffi Kwahulé’nin yapıtı sınırları aşmıştır. Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede sahnelenen veya sahnelenecek olan oyunları arasında Bira Fabrikası (Brasserie), Big Shoot, Arıza (Blue-S-Cat) ve çok yakında L’odeur des arbres bulunmaktadır. Koffi Kwahulé bugün yapıtları dünyada en çok sahnelenen Afrikalı tiyatro yazarları arasında yer almaktadır.

ETKİNLİK YERİ VE TARİHİ:

İstanbul Fransız Kültür Merkezi
22.10.2018 – 19:00

Comments