Müzik

Rémi Panossian Trio, Akbank Jazz Festivali’nde!

Kuruluşundan bu yana dünyanın farklı noktalarında 400’den fazla konser veren Fransız caz grubu Rémi Panossian, bu kez 27. Akbank Jazz Festivali için ülkemize konuk oluyor.

Bu üç modern caz müzisyeni, 9 yıldan bu yana tüm dünyada 400’den fazla konserle güçlenen birliktelikleri ve deneyimleri sayesinde cazın sınırlarını aşarak yeni ufuklara doğru yola çıkıyorlar. 2017’de piyasaya çıkan « Morning Smile » ismini verdikleri dördüncü albümlerinde konuk müzisyenleri ağırlayan grup, bestelerini böylece anlatımsal bir müziğe doğru genişletiyor.

Bir önceki albümleri RP3’de (2015, Jazz Family), sanat yönetmeni olarak Eric Legnini ile gerçekleştirdikleri işbirliğinin hedefi grubun müzik rengini tescil etmekti : yıkıcı groove tınılar, pop ve sözlü melodiler, doğaçlama anlarının çılgınlığı ve enerjisi…

Bu hedefe başarıyla ulaşan RP3, bundan böyle caz yapan bir rock grubu veya rock çalan bir caz grubu olarak adlandırılabilir…

Karışık bir dinleyici kitlesine hitap etmek isteyen grup bugün artık amacına ulaştı… Melodileri hiçbir zaman gevezelik yapmadan konuşkanlar, ritimleri ise karmaşık ve büyüleyici. Ynı zamanda ustalıklarını ve yeteneklerini ortaya koyarlarken müziğin ruhunu oluşturan heyecan duygusuna hizmet ediyorlar.

Yeni ses tınılarına açılmayı arzu eden üçlü, mix’ler için Eric Lau ile çalışarak daha İngilizvari bir ses ve dokunuşa yakınlaşmayı istedi. Londra sahnelerinin en gözde isimlerinden olan İngiliz DJ ve yapımcı Eric Lau, Yussef Kamaal’in albüm projesinin bir kısmının mix’lerini gerçekleştirmişti.

Rémi Panossian : piyano
Maxime Delporte : kontrbas
Fred Petitprez : davul
Besteler : Rémi Panossian, Maxime Delporte ve Fédéric Petitprez

 

Etkinlik, 19 Ekim günü saat 19:00’da Akbank Sanat’ta gerçekleşecek.

Comments